Od 1 października Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej świadczy nocną i świąteczną opiekę zdrowotną dla pacjentów w wieku do 18. lat. Z tej formy medycznej pomocy skorzystać może każdy kto jej potrzebuje, bez względu na miejsce zamieszkania.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest w naszym szpitalu dzieciom i młodzieży od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W nocy korzysta z niej średnio 20-30 pacjentów, natomiast w dni wolne od pracy ich liczba oscyluje około setki. Mając na uwadze zapotrzebowanie, w dni robocze od 18.00 do 8.00 dyżuruje jeden lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, natomiast w dni wolne, na pacjentów czeka dwóch lekarzy.
- Najpierw pielęgniarka lub ratownik medyczny dokonują weryfikacji zgłaszających się pacjentów i kierują ich albo do lekarza nocnej i świątecznej opieki medycznej albo – jeśli dziecko ma skierowanie do leczenia szpitalnego lub jego stan jest poważny – na Izbę Przyjęć. Oczywiście może się zdarzyć i tak, że pacjent zostanie skierowany do lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a ten uzna, że w tym przypadku niezbędne jest leczenie szpitalne i wówczas chore dziecko zostanie u nas na dłużej. Jednak już po pierwszych kilkunastu dniach funkcjonowania w szpitalu nocnej i świątecznej opieki medycznej widzimy wyraźnie, że zmniejszyła się liczba pacjentów przyjmowanych w nocy i w dni wolne od pracy w szpitalnej Izbie Przyjęć. Teraz trafiają tam dzieci, które rzeczywiście potrzebują takiej pomocy, a wcześniej było wśród nich sporo takich, które powinny być leczone właśnie w ramach opieki nocnej i świątecznej – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Informuje on jednocześnie rodziców i opiekunów małych pacjentów, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna zabezpiecza przypadki nagłego pogorszenia stanu zdrowia i dlatego w jej ramach w Szpitalu Pediatrycznym nie są wykonywane dodatkowe badania specjalistyczne. Tego typu forma opieki medycznej w dalszym ciągu spoczywa bowiem na barkach lekarzy podstawowej opieki medycznej.
Przypominamy, że z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i święta można skorzystać w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia (gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy) oraz gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) oraz telefonicznie.