Po latach zapomnienia do medycznego życia wrócił pawilon nr 5 Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Obecnie funkcjonuje w nim Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Dzienny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży.
Pawilon nr 5 służył pediatrii od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku czyli od chwili, gdy dawne koszary przy ulicy Sobieskiego przekształcono w placówkę medyczną. Ale pod koniec XX wieku, kiedy do Szpitala Wojewódzkiego wyprowadzono oddziały chirurgii urazowej i okulistyki, rachunek ekonomiczny nakazał skomasować działalność pediatryczną w mniejszej liczbie budynków. I wówczas pawilon nr 5 opustoszał. Z czasem pojawił się nawet pomysł jego sprzedania. Ale w 2016 roku, po gruntownej analizie potrzeb małych pacjentów z terenu Podbeskidzia, okazało się, że budynek ten powinien wrócić do medycznej służby jako miejsce funkcjonowania kompleksowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Najpierw konieczny był jednak jego kompleksowy remont zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
W lipcu parter odnowionego szpitalnego gmachu zajęły Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Dzienny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. Od 2015 roku funkcjonowały one w budynku znajdującym się w centrum szpitalnego parku ale organizacyjnie wchodziły w skład Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej. W czerwcu tego roku stały się integralną częścią Szpitala Pediatrycznego. Co ważne, ich wejście w strukturę naszego szpitala oraz przeprowadzka do pawilonu nr 5, z punktu widzenia pacjentów niczego nie zmieniły. Bo pozostali tam dotychczasowi pracownicy oraz zachowano wcześniejsze godziny pracy.
W wyremontowanych pomieszczeniach na I piętrze pawilonu nr 5 jest już wyposażenie niezbędne dla mającego tam powstać zamkniętego, Całodobowego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży. Szpital ma także kadrę niezbędną do prowadzenia tego oddziału. Jego uruchomienie zależy obecnie jedynie od wyrażenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia zgody na zakontraktowanie tego typu usługi medycznej, dotąd nieobecnej, a bardzo potrzebnej w południowej części województwa śląskiego.